Instalacja

 

Instalacja - ważniejsze czynności

 

Start

Najpierw musisz pobrać cms Pluck. Zapisz go gdzieś na dysku swojego komputera i rrozpakuj go. Można to zrobić z gzip, instalowane domyślnie w większości dystrybucji Linuksa. Jeżeli uruchamiasz go w środowisku systemu Windows, możesz spróbować TUGZip lub 7-Zip.

 

Prześlij na serwer

Po rozpakowaniu archiwum, musisz przesłać wszystkie pliki na serwer gdzie bedzie znajdować się twoja strona. W większości przypadków, można przesłać wszystko do katalogu public_html.

Należy pamiętać, że nazwa katalogu public_html może być inna w zależności od konfiguracji serwera.

 

Uruchom instalator

Cms Pluck ma intuicyjny instalator, który pomoże Ci w jego konfiguracji. Przejdź do witryny internetowej z ulubionej przeglądarki i przejdź na stronę install.php. Jeżeli Twoja domena nazywa się np. strona.com, będziesz musiał przejść do strona.com / install.php.

Wyświetli się strona, która mówi że Pluck nie został jeszcze zainstalowany. Kliknij Proceed.

 

Atrybuty Chmod plików

Ponieważ Pluck, aby zapisać wszystkie informacje w plikach (baza danych nie jest potrzebna), będziesz musiał podać dla Pluck uprawnienia do edycji plików i zmienic je na odpowiednie. Ten proces nazywany jest chmodowaniem.
Instalator podpowiada które pliki i katalogi maja mieć prawa do zapisu (atrybuty chmod maja mieć wartość 777 np. na serwerach linuxowych) . Zmiany atrybutów chmod można wykonac przy użyciu klienta FTP lub rozbudowanego menagera plików jeśli taki masz udostepniony na twoim hostingu. Możesz sprawdzić, czy wszystkie pliki i katalogi maja poprawne prawa chmod poprzez kliknięcie na Odśwież na dole strony. Jeśli nie wiesz jak chmod, zajrzyj na tę stronę.

Jesli wszystkie podane na widocznej liście pliki i katalogi mają poprawne prawa do zapisui to wyświetlą się obok nich zielone odhaczenia, w takim przypadku kliknij Kontynuuj.

 

Informacje ogólne

Następnie musisz podać kilka informacji ogólnych:

* adres e-mail: Twój adres e-mail jest używany jedynie do wysyłania do Ciebie e-maile z formularza kontaktowego możesz umieścić na swoich stronach.
* język: Wybierz język, który chcesz używać w Pluck.
* hasło: wybierz hasło. 
Będziesz używać tego hasła do logowania do administracji Pluck.

 

Wybierz tytuł witryny

Instalator będzie prosić, aby wybrać tytuł witryny. Ten tytuł będzie wyświetlany na każdej stronie, a to jest bardzo ważne, aby wybrać tytuł, który jest jasny i czytelny.

Kliknij Proceed po wpisaniu nazwy.
Zapisz swoją stronę główną
Aby sfinalizować instalację, zrobisz wpisy do strony głównej. Po pierwsze możesz wpisać tytuł tej strony (coś jak domowa lub witamy jest dobrym pomysłem). . Po tym możesz edytować zawartość strony głównej.
Po zakończeniu kliknij przycisk Przejdź.
Zrobione

Gratulacje!. Po prostu zainstalowałeś cms pluck. Instalator daje dwa linki: jeden do Twojej witryny, a drugi link do centrum administracji, gdzie można zarządzać stroną.

Baw się z cms Pluck!